Czy to jest bezpieczne?

Urządzenia i elementy instalacji gazowej przed zamontowaniem muszą przejść szereg szczegółowych badań, których celem jest sprawdzenie, czy ich eksploatacja zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo. Potwierdzeniem tych badań jest znak homologacji międzynarodowej, który znajduje się na korpusie każdego z urządzeń. Badaniu podlega również cała instalacja zasilająca silnik paliwem gazowym, której zasady montażu określa obowiązujące w naszym kraju Prawo Drogowe. Ponadto samochód wyposażony w instalację gazową co roku poddawany jest badaniu technicznemu na uprawnionej stacji kontroli pojazdów.

Czy to nie niszczy silnika?

Odpowiedź: Badania nad użyciem gazu do zasilania silników spalinowych trwają od lat 30-tych zeszłego stulecia. Nie jest to więc coś nowego w motoryzacji i w chwili obecnej istnieje wiele opracowań na ten temat, a nowoczesne technologie pozwalają na długą i bezpieczna eksploatacje silników.
v Do jakich samochodów można zamontować instalacje gazową?

Odpowiedź: Teoretycznie instalacje gazowe można montować w każdym samochodzie, choć z ekonomicznego punktu widzenia jest to opłacalne jedynie w silnikach benzynowych, chłodzonych cieczą. Nie jest to opłacalne w silnikach dwusuwowych, Diesla, oraz w samochodach z silnikami umieszczonymi z tyłu. Nie ma żadnych problemów z montowaniem instalacji w samochodach z wtryskiem etyliny, wymaga to natomiast zastosowania bardziej zaawansowanych technicznie instalacji gazowych. W samochodach tych montowane są systemy komputerowe do sterowania mieszanką paliwową (gazowo-powietrzną). Systemy te podłączone są do wielu czujników zamontowanych w samochodach między innymi do sondy lambda.. Wzrasta przy tym jednak w znacznym stopniu komfort użytkowania instalacji, gdyż zmiana rodzaju napędu odbywa się niemal niezauważalnie dla kierowcy.

Czy na te instalacje jest gwarancja?

Odpowiedź: Wszystkie instalacje montowane w naszym warsztacie są objęte pełną gwarancją na okres 12 miesięcy. Natomiast zbiorniki mają atest wytrzymałości i sprawności na 10 lat. W trakcie trwania gwarancji należy wykonywać przeglądy instalacji gazowej dokładnie tak jak zapisane jest w książce gwarancyjnej. Po upływie gwarancji instalacji nadal należy wykonywać przeglądy instalacji, ponieważ zaprzestanie ich mogłoby spowodować uszkodzenie pojazdu. Instalacje są bardzo trwałe spotykamy się z samochodami w których instalacja działa prawidłowo już kilkanaście lat.

Jakiej produkcji są urządzenia gazowe?

Odpowiedź: Instalacje są produkowane przez firmę LOVATO I BIGAS z Włoch natomiast zbiorniki produkowane są w polskiej fabryce STAKO (Fabryka Stako jest najlepszym w Europie producentem zbiorników LPG)

Czy praca silnika na gazie ma wpływ na stan - zużycie tego silnika, czy skracają żywotność silnika?

Zasadniczo instalacja gazowa nie wpływa niekorzystnie na stan techniczny silnika, mogą zdarzyć się tak zwane wypalenia zaworów lub gniazd zaworowych które spowodowane są tym, że do tworzenia ich używano materiałów nieodpowiednich (były utwardzane ołowiem znajdującym się w paliwie). W nowych samochodach dostosowanych do benzyny bezołowiowej już to nie następuje. W starszych samochodach radzimy sobie z tym poprzez zalecanie użytkownikowi regulacji zaworów częściej niż to zaleca producent czyli co 7000 km przebiegu pojazdu. Na inne elementy silnika gaz nie ma wpływu a w wielu przedłuża ich żywotność poprzez mniejsze zanieczyszczanie oleju w silniku. Uwaga nie należy z powodu "czystości" oleju zmniejszać częstotliwość jego wymiany - ponieważ nie kolor informuje nas o utracie właściwości smarujących.